HOT-INFO

-

ul. Krotoszyńska 121,
63 - 430 Odolanów

+48 62 733 13 16
liceum@odolanow.pl

Trzy dni, od 19 do 21 czerwca bieżącego roku spędzili licealiści z Odolanowa w Trójmieście. Wycieczka została zorganizowana przez biuro podróży „Liza” z Kępna i należała do bardzo udanych. Opiekę nad grupą 24 uczestników sprawowali nauczyciele z liceum : Bogumiła Datta i Adam Brychcy. Wycieczkowicze nocleg i wyżywienie mieli w Rewie, pięknej, małej wiosce rybackiej koło Gdyni. Pensjonat „ Rewa”, gdzie mieliśmy pokoje jest oddalony 50 metrów od plaży. Pogoda dopisała i uczestnicy wyprawy mogli zażyć kąpieli w Bałtyku, z czego skwapliwie skorzystali.
Pierwszego dnia, po przyjeździe zwiedzaliśmy Sopot. Molo zrobiło na uczestnikach duże wrażenie, bo rzeczywiście jest ogromne. Natomiast na tak zwanym „ Monciaku”, czyli sopockim deptaku czuje się już wakacje. Wszędzie przechadzają się turyści , a kafejki wabią zapachem kawy i lodów. Obejrzeliśmy tu także „ krzywy domek” i przepiękne stare wille.
Resztę tego dnia spędziliśmy na kąpieli morskiej. Woda była ciepła i słońce przygrzewało dość mocno.
Drugi dzień spędziliśmy w Gdańsku. Rano wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze w Oliwie. Muzyka tych zabytkowych organów robi rzeczywiście ogromne wrażenie. Potem był spacer po parku przy Katedrze z unikatowymi gatunkami roślin. Kolejnym punktem było zwiedzanie miejsca pamięci –Westerplatte. Przypomnieliśmy sobie bohaterstwo żołnierzy broniących tego skrawka polskiej ziemi w czasie drugiej wojny. Przebieg walki i kapitulację załogi z Westerplatte przybliżyła nam nasza pani przewodnik. Ona towarzyszyła nam także podczas zwiedzania gdańskiej Starówki. Z każdego zaułka tego miasta wieje historią. Nowoczesność nie zniszczyła blasku minionych wieków. Stare uliczki z pięknymi kamienicami przypominają o dawnej świetności tego miasta. Tego dnia też korzystaliśmy z pięknej pogody i morza, choć wiatr był już bardziej przenikliwy w porównaniu z pierwszym dniem.
Dzień trzeci spędziliśmy w Gdyni. Tu poszliśmy na tzw. „ Kamienną Górę” , aby zobaczyć Gdynię z lotu ptaka. Widok niezapomniany!! Na Skwerze Kościuszki zwiedziliśmy zabytkowe okręty [Błyskawica i Dar Pomorza]. Ponadto poznaliśmy historię samej Gdyni i portu. Sam port zwiedzaliśmy podczas rejsu statkiem.
Po południu , ok. 14.00 ruszyliśmy w drogę powrotną. Przed Toruniem zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad i około 20.00 byliśmy w Odolanowie. Tak zaczęliśmy lato i wcześniejsze trochę wakacje.
Bogumiła Datta