HOT-INFO

-

ul. Krotoszyńska 121,
63 - 430 Odolanów

+48 62 733 13 16
liceum@odolanow.pl

W piątek, 15 listopada 2019 roku odbyła się wycieczka do Łodzi. Celem wycieczki była odbywająca się tam „Wielka lekcja geografii”, której temat brzmiał: „Góry - misterium przyrody”. Całą imprezę rozpoczął Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego prof. UŁ dr hab. Bogdan Włodarczyk, witając wszystkich uczestników, gości i wolontariuszy.
img 1149

W dalszej części wstępu dr Jacek Karczewski opowiedział o postaci niestety nieżyjącego już Zbyszka Łuczaka, który kochał góry.  W piątek, 15 listopada 2019 roku odbyła się wycieczka do Łodzi. Celem wycieczki była odbywająca się tam „Wielka lekcja geografii”, której temat brzmiał: „Góry - misterium przyrody”. Całą imprezę rozpoczął Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego prof. UŁ dr hab. Bogdan Włodarczyk, witając wszystkich uczestników, gości i wolontariuszy. W dalszej części wstępu dr Jacek Karczewski opowiedział o postaci niestety nieżyjącego już Zbyszka Łuczaka, który kochał góry. Po wstępie rozpoczął się pierwszy wykład. Był on prowadzony przez prof. UŁ dr hab. Piotra Czublę. Temat tego wykładu brzmiał: "Z głębin oceanu na tatrzańskie wierchy, czyli jak powstają góry". W czasie tego wykładu profesor wyjaśniał jak powstają góry. Jako przerywnik między pierwszym a drugim wykładem, dr inż. Jacek Karczewski przedstawił wizualizację o temacie: „Górskie fascynacje Zbyszka Łuczaka” obrazującą postać i o jej pasji. Następnie rozpoczął się drugi wykład. Prowadził go dr Piotr Kłapyta. Poruszony przez niego temat to: „Jak lodowce zmieniły oblicze rzeźby Tatr – zlodowacenia tatrzańskie w świetle najnowszych wyników badań geomorfologicznych”. Dr Piotr mówił m.in. jakie skutki przyniosły za sobą lodowce w Tatrach. Po tym etapie mgr Małgorzata Frydrych przedstawiła nam kolejną wizualizację, której temat brzmiał: „Inselbergi, tory, karlingi… - cuda natury na trekkingowym górskim szlaki, czy klasyczne skutki znanych procesów?”. Po wizualizacji nastąpiła przerwa, w czasie której uczestnicy mogli zwiedzić wystawę fotografii "Góry Zbyszka Łuczaka". W czasie tejże przerwy uczestnicy zostali poczęstowani drożdżówkami oraz soczkami. Temat trzeciego wykładu brzmiał: „Dlaczego musimy chronić przyrodę Tatr?”. Wykład ten prowadził prof. UŁ dr hab. Dominik Kopeć. Mówił m.in. o ochronie TPN i katastrofach ekologicznych w Tatrach. Po zakończeniu tego wykładu odbył się test konkursowy, po którym nasza grupa powróciła do domu. Cała impreza trwała od 9.00 do 14.00. W drodze powrotnej pojechaliśmy coś zjeść, a na miejsce powrotu dotarliśmy o godzinie 18.10. Całe wydarzenie było interesujące i bardzo pouczające, a wycieczka była bardzo udana.Możecie obejrzeć się w telewizji (szukajcie po 17 minucie programu):https://panorama.tvp.pl/45044417/15112019-1800