HOT-INFO

---

ul. Krotoszyńska 121,
63 - 430 Odolanów

+48 62 733 13 16
liceum@odolanow.pl

Tak się bawimy!

Liceum Ogólnokształcące w Odolanowie

Nabór do naszego liceum

Liceum Ogólnokształcące w Odolanowie

Nasze LO!

Liceum Ogólnokształcące w Odolanowie

MISJA SZKOŁY

„Dajemy Ci skrzydła, wskazujemy drogi, wyruszyć musisz samodzielnie"

1.

Dawanie skrzydeł to dostarczanie wiedzy, w którą szkoła wyposaży zarówno uczniów liceum dla młodzieży jak i słuchaczy liceum dla dorosłych. Wiedza ta ma być podstawą umożliwiającą rozwój osobowości, kompetencji, umiejętności i zainteresowań ucznia i słuchacza

2.

Wskazywanie dróg to rozwijanie kompetencji i umiejętności, które zapewnią uczniom oraz słuchaczom zdolność samorozwoju i doskonalenia. Należą do nich: umiejętność uczenia się, pobudzanie zainteresowania nauczanymi treściami,systematyzowanie zdobytej wiedzy, stwarzanie okazji do zdobywania różnorodnych doświadczeń indywidualnych i społecznych

3.

Samodzielność to rozwijanie umiejętności świadomego decydowania i ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje. To także kształtowanie umiejętności projektowania swoich działań i działań grupy, rozwijanie kompetencji adekwatnych do wymagań rynku pracy oraz rozwijanie kompetencji społecznych pozwalających na bycie aktywnym członkiem społeczeństwa obywatelskiego

„Klub Szkół UNICEF” to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale także organizują działania zaplanowane na dany rok szkolny.

-

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest programem wieloletnim na lata 2016-2020, którego celem jest poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na bieżące uzupełnianie zbiorów biblioteki szkolnej.

WIĘCEJ ... Button

„PaTPORT” to najnowsze i najprostsze rozwiązanie organizacyjne dla osób zainteresowanych zainicjowaniem lub włączeniem już prowadzonych działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej do ogólnopolskiego programu edukacyjno-profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” realizowanego w kraju od 2006 roku.

Powrót

Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży Celem projektów realizowanych jej ramach jest przełamywanie barier, stereotypów i pojednanie. Są to projekty trójstronne, w których udział biorą oprócz uczniów z naszej szkoły, uczniowie z Niemiec i Francji. W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się 5 edycja programu. Na rok 2017/2018 planowana jest kolejna edycja „Auschwitz - Birkenau na własne oczy zobaczyć”. 10 uczniów wyjedzie na pięć dni w styczni 2018 roku.

Powrót

"Szkolny Klub Sportowy 2017" jest działaniem skierowanym do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych.

WIĘCEJ

II Forum Jagiellończyków Impreza cykliczna organizowana przez Odolanowskie Stowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne „Jagiellończyk” działające przy naszej szkole. I Forum odbyło się 2014 roku. II Forum odbędzie się 22 - 23 września 2017 r.

POWRÓT

Nasze liceum ma już ponad 70 lat. Decyzję o powołaniu Gimnazjum Samorządowego - takiej nazwy wówczas używano - podjęto 20 lutego 1946 roku na zebraniu Gminnej Rady Narodowej, motywując ją słowami: „Stwierdzamy nieodzowną z punku widzenia państwowego potrzebę utworzenia w mieście Odolanowie gimnazjum ogólnokształcącego. Pragniemy, nauczeni doświadczeniem, przynajmniej dzieci nasze w ich szlachetnym porywie naprzód wyposażyć w jeden z najskuteczniejszych środków postępu - oświatę”. W marcu powołano Komitet Organizacyjny w osobach: Marcin Jakubiak - burmistrz Odolanowa, Stanisław Wasiela - przewodniczący GRN, Karol Krajewski - dyrektor Szkoły Rolniczej, Józef Stawny - prokurator i Józef Porada - wójt gminy Odolanów. Komitet ten prowadził rozmowy z Ministerstwem Oświaty  w Warszawie i 15 maja tego samego roku otrzymał zgodę na powołanie gimnazjum w Odolanowie. Pełnienie funkcji dyrektora zlecono dr. Aleksandrowi Matyaszce. 

Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 3 września 1946 roku, w obecności władz miejskich i gminnych, grona profesorskiego, starosty powiatowego z Ostrowa, księdza Nowosielskiego, który odprawił mszę św. z okolicznościowym kazaniem i dokonał poświęcenia szkoły. Wydarzeniu temu przyglądały się tłumy mieszkańców Odolanowa. Gimnazjum znalazło swoje lokum w budynku dawnego starostwa - gdzie funkcjonuje nadal. Rozwijało się szybko i  prężnie, uruchamiając m.in. internaty dla dziewcząt i dla chłopców, wydając własne pismo naukowo - literackie „Dzwonek Odolanowski”. Szkoła w ciągu następnych lat przechodzi wiele zmian. W 1950 roku zostaje upaństwowiona i przyjmuje nazwę Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego. Nieustannie wzrasta liczba uczniów i absolwentów. Szkoła wrasta w lokalne środowisko, stając się ośrodkiem kształcenia dla wielu mieszkańców  - nie tylko Odolanowa. Z myślą o młodzieży zostaje rozbudowana (w latach 1965/66) o kolejne cztery izby lekcyjne i dwie szatnie. Zmiany w profilu kształcenia zaszły w latach 70. - następuje sukcesywne wygaszanie LO na rzecz kształcenia zawodowego (rolniczego). Miejsce LO zajmuje Liceum Rolnicze, które w 1980 roku połączone zostało z Zasadniczą Szkołą Zawodowa w Zespół Szkół Zawodowych. Szybko jednak powrócono do tradycji ogólniaka i już w 1983 roku rozpoczęto ponownie nabór do LO. 

Ważną datą dla dziejów szkoły był rok 1996. Wówczas liceum, z okazji 50 - lecia istnienia, otrzymało sztandar oraz patrona. Został nim Władysław Jagiełło, związany z dziejami Odolanowa, choćby przez fakt pobytu w grodzie nad Baryczą w 1426 roku. Do końca sierpnia 2002 r. szkoła działała w ramach Zespołu Szkół Zawodowych, na który składało się Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły oraz  Szkoła Zasadnicza.  W kwietniu tegoż roku zapadła decyzja o rozdziale Zespołu Szkół Zawodowych i powołaniu dwóch nowych, niezależnych szkół. Powstało Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły, które pozostało w historycznym budynku dawnego starostwa powiatowego przy ulicy Krotoszyńskiej.  W 2012 roku rozpoczęło swoja działalność Publiczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych dając szansę zdobycia średniego wykształcenia tym, którzy nie mogli zrobić tego wcześniej. Obie szkoły połączono w 2013 roku w Zespół Szkół Ogólnokształcących w Odolanowie. 8 października 2016 r. odolanowskie liceum obchodziło 70 - lecie swojego istnienia. Uroczystości zaszczycili swoja obecnością liczni absolwenci szkoły dla których zorganizowano Zjazd Absolwentów. 

W latach 2022 - 2023 przeprowadzono w budynku szkoły termomodernizację. Założono rekuperację, panele woltaiczne i pompę ciepła. Elewacja odzyskała swój dawny blask. Wnętrza szkoły przeszły kapitalny remont. 

Szkoła żyje dzięki młodzieży oraz gronu profesorskiemu i pracownikom szkolnym. W całym historii szkołę ukończyło ponad 2300 uczniów. Liczba nauczycieli przekroczyła  już 180 osób a pracowników administracji i obsługi 30. Klimat szkoły budowali i nadal tworzą wszyscy wraz z dyrektorami liceum, którymi byli: dr Aleksander Matyaszko w latach 1946 - 47, Zbigniew Smodlibowski 1948 - 50, Józef Duczmal - krótko na przełomie 1947/48 roku oraz w latach 1950 - 61, Mieczysław Szumiński 1961 - 62, Antoni Chwierut 1962 - 1972, Zofia Zawieja 1972- 73, Sylwester Gaworski 1973 - 82, Roch Szubert 1982 - 86, mgr Andrzej Martewicz 1986 - 2002, mgr Rafał Walkow 2002 - 2016. Od 1 września 2016 nowym dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Odolanowie jest mgr Ewa Wieja.