HOT-INFO

-

ul. Krotoszyńska 121,
63 - 430 Odolanów

+48 62 733 13 16
liceum@odolanow.pl

To już po raz dziesiąty młodzież odolanowskiego liceum uczestniczyła w trójstronnym projekcie : polsko- niemiecko- francuskim w Oświęcimiu .
2 Grupa jedenastu uczniów z klasy drugiej i trzeciej oraz dwóch opiekunów [ B. Datta i A. Brychcy] w niedzielny poranek wyjechali do Oświęcimia. W tym roku czas realizacji projektu przypadł, podobnie jak w ubiegłym też na styczeń [8.01- 13.01. 2017] .
Należy wspomnieć, że ten międzynarodowy Projekt zyskał duże uznanie niemieckich władz, min. Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec , p. Michaela Rotha oraz samorządowych władz miasta Heringen \Werra , a także dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, p. Schustera. To jest jedyne takie przedsięwzięcie w Europie, w którym młodzież z trzech krajów przybywa do miejsca pamięci, aby poznać ,doświadczyć przeanalizować wydarzenia z okresu Holocaustu [1940-1945 ].Większość uczestników projektu przyjechała do obozu Auschwitz pierwszy raz i nie przypuszczała nawet , z jakimi dramatycznymi wydarzeniami epoki Holocaustu przyjdzie im się zmierzyć.
Poznawanie historii zagłady ponad półtora miliona ludności z różnych krajów Europy odbywa się z perspektywy przeżyć byłego więźnia obozu Auschwitz – Birkenau , p. Staszka Hantza. To na podstawie jego opowieści i wielu innych dokumentów [ zapisków więźniów] młodzież pozyskuje wiedzę o ponurych wydarzeniach w obozie koncentracyjnym. Do każdego miejsca obozu chodziliśmy pieszo, stąd nazywa się naszą grupę „ Wandergruppe”[grupa wędrowna].
Nasze zagłębianie się w historię zaczynamy od poznania miejsc wokół obozu, czyli tzw. Lederfabrik, Postenkette, Kiesgrube czy domu komendanta obozu- Rudolfa Hóssa. Każdy punkt programu jest omawiany później w grupach narodowych. Wieczorem po kolacji natomiast spotykamy się wszyscy w tzw. Haus der Stille , aby w całej grupie – przedstawicieli trzech narodów przeanalizować i wymienić swoje refleksje na temat eksterminacji ludności żydowskiej, polskiej czy romskiej . Nie brak silnych emocji, jakie na takich spotkaniach uwidaczniają się najbardziej. Szczególnie silne emocje towarzyszą nam podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz. Młodzież ogląda rzeczy zrabowane ofiarom [walizki, ubrania, buty, okulary, garnki, protezy, a także włosy pomordowanych]. Przewodnik oprowadza po kolejnych barakach w Auschwitz i opowiada o rutynowym procesie mordowania ludzi. Przerażenie młodzieży wywołują zdjęcia, na których znajdują się ofiary badań medycznych doktora Mengele. Zwiedzamy blok 11, zwany Blokiem Śmierci, oglądamy ciemne cele, bunkry i szubienicę, na której zawisł komendant obozu-Rudolf Hoss. Tu oglądamy też pierwsze krematorium. Piece wprawiają wszystkich w stan przerażenia. Jak to było możliwe, że niewielka grupa zbrodniarzy hitlerowskich dokonała zbrodni na taką skalę.
Kolejne dni spędzamy w obozie zagłady Birkenau. Zwiedzanie tego obozu zaplanowaliśmy na dwa dni. Przestrzeń obozu Birkenau jest ogromna. Ten obóz sprawia wyjątkowo upiorne wrażenie. Drewniane baraki , ruiny krematoriów i rampa z oryginalnym wagonem, takim, jakimi przywożono więźniów z całej Europy wywołują silne emocje. W każdym znaczącym miejscu tego obozu czytamy wspomnienia więźniów, pogłębiamy wiedzę o sytuacji ofiar i nie możemy sobie wyobrazić dziś życia w tym miejscu. Tragiczne zdarzenia w Auschwitz- Birkenau przekazywane były młodym ludziom stopniowo. Przy Czerwonym Domu wysłuchaliśmy historii spalenia żywcem dzieci, a przy Białym Domku [ pierwsze krematoria] dramatu ludzi stłoczonych tu do granic wytrzymałości i zagazowywanych . Wiele dramatycznych wydarzeń wysłuchaliśmy w tym strasznym miejscu. Każdy na swój sposób odebrał straszliwą historię wymordowania prawie półtora miliona ludności i to wymordowanej za przyzwoleniem cywilizowanej Europy.
Nawet silny mróz nie był dla nas przeszkodą, żeby chodzić godzinami po tym największym cmentarzysku świata i pogłębiać wiedzę o Holocauście oraz poznawać przeżycia i dramaty ofiar.
Należy dodać, że pierwszego dnia pobytu w Oświęcimiu zwiedzamy zawsze historyczną część miasta z Synagogą, Zamkiem i zabytkowym rynkiem.
Warto pojechać do tego miejsca, aby zrozumieć, co tak naprawdę znaczy Holocaust i docenić życie w wolnym kraju. 
1
11
13
15
16
2
4
6
8